^Powrót na górę!

Zaloguj Zarejestruj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha
Dzisiaj jest |

Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.

Historia

Poczatki klubu ze stolicy Kraju Basków siegaja konca XIX wieku kiedy to Europe opanowala fala industrializacji. Wtedy tez do portowego miasteczka Bilbao przybyli z Sunderland, Southampton oraz Portsmouth robotnicy angielscy, którzy pracowali w miejscowych fabrykach i stoczniach i którzy to dla zabicia wolnego czasu zaczeli grac w pilke nozna. Wkrótce tez zalozyli oni pierwszy klub w miescie o nazwie Bilbao Football Club. W tym samym czasie równiez z Wielkiej Brytanii powrócila duza liczba studiujacych tam mlodych Basków. Przywiezli oni ze soba nie tylko ogromna ilosc wiedzy i umiejetnosci, która pozwolila stac sie Krajowi Basków wielkim centrum przemyslowym Hiszpanii ale równiez fascynacje nowym sportem jakim byl football. Regularnie spotykali sie z angielskimi robotnikami w celu gry w pilke nozna. W 1898 roku wraz ze uczniami Gimnasium Zamacois zalozyli klub o nazwie Athletic Club. W 1901 roku na spotkaniu w Cafe Garcia ustalili oni ostateczny statut i reguly jakie maja panowac w klubie.

W 1902 roku z polaczenia obydwu zespolów powstal jeden klub o nazwie Club Vizcaya który wywalczyl swoje pierwsze trofeum jakim byl Puchar Króla pokonujac w finale katalonski zespól FC Barcelona. Ostateczna nazwa Athletic Club de Bilbao zostala nadana w 1903 roku. W tym samym roku studenci z Bilbao stworzyli w Madrycie filie druzyny z Bilbao o nazwie Athletic Club de Madrid który pózniej zostal przemianowany na Atletico Madryt i jest obecnie rywalem Basków w Primera Division.

W 1912 klub wprowadzil zasade Cantery której jest wierny do dzisiaj. Znaczy to ze nie zatrudnia on innych graczy poza tymi, którzy maja baskijskie korzenie i pochodza z jednej z siedmiu prowincji: Biscay, Guipuzcoa, Alava, Navarra, Labourd, Soile i region Navarry we Francji. Zdarzaja sie równiez przypadki zatrudniania Basków mieszkajacych w regionach graniczacych z Krajem Basków a mianowicie Cantabrii i La Rioja. Zasada Cantery budzi zarówno podziw jak i krytyke ze strony pilkarskiego srodowiska. Zwolennicy tej polityki argumentuja ze w ten sposób buduje sie swiadomosc narodowa i lojalnosc wsród zawodników jak i mieszkanców regionu. Natomiast przeciwnicy oskarzaja klub o skrajny nacjonalizm. Na chwile obecna polityka Cantery zostala troszke „zluzowana” i zdarzaly sie przypadki ze klub ze stolicy Kraju Basków zatrudnial graczy których rodzice/rodzic byli Baskami a on juz niekoniecznie urodzil sie w ww. regionach. Jednakze dotyczy to raczej druzyn mlodziezowych a nie pierwszego zespolu.

Poczatki XX wieku to pasmo triumfów zespolu z Bilbao. Do 1928 roku kiedy to powstala La Liga czyli oficjalne ligowe rozgrywki w Hiszpanii, Athletic zdobywalo dziesieciokrotnie Puchar Krola oraz tyle samo razy Puchar Kraju Basków. W tym czasie w druzynie brylowal Rafael Moreno Aranzadi znany pod pseudonimem „Pichichi”. Na jego czesc król strzelców zarówno pierwszej jak i drugiej ligi hiszpanskiej otrzymuje „Trofeo Pichichi”. W 1928 roku wraz z trzema innymi zespolami z Kraju Basków (Real Union, Real Sociedad oraz Arenas Club de Getxo) dolacza do utworzonej przez Hiszpanska Federacje Pilki Noznej Primera Division. Pozostale zespoly zalozyciele to: Real Madryt, FC Barcelona, Atletico Madryt, Espanyol, CE Europa oraz Racing Santander. Athletic Bilbao pozostaje jedynym obok Realu Madryt i Barcelony klubem który nigdy nie spadl z najwyzszej klasy rozgrywkowej od poczatku jej powstania.

Zaraz po powstaniu ligi Athletic szybko wspina sie na sam szczyt zdobywajac w pierwszej dekadzie istnienia 4 tytuly (1930, 1931, 1934 oraz 1936) oraz 4 razy Puchar Krola (1930 – 1933). Jednakze nadejscie wojny domowej w Hiszpanii przerywa to pasmo sukcesów. Hiszpania pod rzadami generala Franco nie sprzyja rozwojowi futbolu w prowincjach które nie sprzyjaly aktualnie panujacej wladzy co tez dotknelo w wymierny sposób zespól Basków. W tym czasie druzyna Los Leones odnosi sukcesy glownie w rozgrywkach Pucharu Króla (przemianowany przez rezim na Copa del Generalisimo). W miedzyczasie klub zostaje zmuszony do zmiany nazwy na Atletico Bilbao co bardzo nie jest w smak kibicom baskijskim i wzmaga juz i tak duze antagonizmy pomiedzy wladzami w Madrycie oraz Krajem Basków. Do tego stopnia ze niemal swietem bylo gdy kapitan zespolu Ignacio Kortabarria przed meczem z Realem Sociedad w 1975 roku wywiesil w centrum Bilbao Ikurrine, oficjalna flage Kraju Basków – bylo to pierwsze oficjalne pokazanie flagi od smierci generala Franco i jedna z nielicznych od czasu objecia przez niego wladzy. Klub tez wrócil do dawnej nazwy Athletic Club de Bilbao. W 1977 roku osiagnal swój najwiekszy sukces na arenie miedzynarodowej dochodzac do finalu PUEFA gdzie ulegli przewaga goli na wyjezdzie Juventusowi Turyn.

W 1981 roku stery na lawce trenerskiej obejmuje Javier Clemente. Jest on ostatnim trenerem który osiagnal z Baskami sukcesy. Wprowadzil on do skladu zespolu wielu mlodych zawodników i juz na poczatku swojej przygody zdobyl czwarte miejsce. Ograni przez pierwszy sezon mlodzi gracze Clemente nie dali rywalom szans w nastepnym sezonie pewnie zdobywajac tytul Mistrzów Hiszpanii. Powtórzyli ten sukces w rok pózniej dorzucaja jeszcze do tego 24-ty Puchar Króla. Clemente odszedl z klubu w 1986 roku i sa to jak dotychczas ostatnie trofea zespolu Los Leones w historii. Clemente stworzyl niepowtarzalny styl jaki cechuje Basków – agresywna, nieustepliwa i szybka gre do ostatniego gwizdka sedziego bez wzgledu na wynik spotkania. Niektórzy posadzaja ich nawet o brutalnosc ale jest do stanowczo za daleko idace stwierdzenie. Baskowie zawsze grali ostro i agresywnie ale tez zawsze fair play, bez zadnych zlosliwych fauli.

Najblizszy nam okres to lata lata 90 XX oraz poczatek XXI wieku. Jest to era niesamowitego Julena Guerrero – „Perly Lezamy”, „Królewskiego Lwa”. Jego niesamowita gra, pelna polotu, dynamiki i poswiecenia doprowadzila Basków do wicemistrzostwa w sezonie 1997/1998. Od tego czasu klub przewaznie zajmuje miejsce w srodku tabeli lub tez broni sie przed spadkiem. Jednak podobnie jak wszyscy kibice Basków wierzymy ze klub wkrótce wróci na szczyt tam gdzie jest jego miejsce. Wszak jest obok Realu Madryt, FC Barcelony i Atletico najbardziej utytulowanym klubem w Hiszpanii oraz jedynym obok Barcy i Królewskich który nigdy w historii nie zaznal goryczy relegacji do nizszej klasy rozgrywkowej.

Jako ciekawostke mozna podac ze zaraz po Realu Madryt, Athletic Club de Bilbao jest druzyna która dostarczyla najwieksza ilosc reprezentantów w historii do kadry narodowej Hiszpanii. W momencie debiutu Hiszpanii na arenie miedzynarodowej na igrzyskach olimpijskich w Belgii w 1920 roku, na 21 zawodników w kadrze az 14 bylo Baskami, w których wiekszosc pochodzila wlasnie ze stolicy Kraju Basków.





Zródlo: Wikipedia, Oficjalna strona Athletic Club de Bilbao, wlasne.