Captcha *
Reload Captcha
Dzisiaj jest |

Odwiedza nas 23 gości oraz 0 użytkowników.

Zaliczka z pierwszego meczu na San Mames okazała się za mała by awansować do dalszej fazy rozgrywek Ligi Mistrzów Kobiet. Mimo heroicznej walki z rywalkami i przeciwnościami losu przez 120 minut rewanżowego spotkania, Baskijki uległy zespołowi Fortuny Hjorring 1-3 i odpadły w 1/16 finału. Bramki strzelały Damjanovic, Larsen i Tamires dla gospodyń oraz Erika Vazquez dla gości.

Mecz był bardzo zacięty i podopieczne Javiera Agirre postawiły twarde warunki o wiele bardziej doświadczonym rywalkom. Szczególnie w pierwszej połowie gdzie nie tylko dzielnie się broniły ale również bardzo groźnie atakowały będąc bardzo blisko zdobycia bramki za sprawą Nekane, która z ostrego kąta trafiła w długi słupek bramki Christensen. Dunki wprawdzie mocno przeważały ale niewiele z ich ataków wynikało.

Niestety początek drugiej połowy był fatalny. Pierwsza zła wiadomość doszła z szatni gdzie musiała zostać supersnajperka Athletic – Nekane Diaz, która odczuła dyskomfort mięśniowy i trener nie chciał ryzykować większego urazu gdyż zawodniczka dopiero co wróciła do gry po zerwaniu więzadeł krzyżowych. Druga to bramka strzelona przez rywalki w 49 minucie za sprawą świetnie wykonanego rzutu wolnego przez Damjanovic, która nie dała szans Ainhoi. Trzeci cios spadł w 59 minucie kiedy to z boiska z powodu kontuzji musiała zejść stoperka Vanesa Gimbert i Baskijki zostały praktycznie bez defensywy bo do Danii nie pojechała Garazi Murua, która na treningu również doznała kontuzji a jej absencja będzie wynosić co najmniej trzy tygodnie. Tak więc przez prawie godzinę zespół z Bilbao musiał grać bez ani jednej nominalnej stoperki. To oznaczało mocno eksperymentalne ustawienie i olbrzymia wręcz przewagę fizyczną ekipy Fortuny. Wydawało się że ta jedna bramka wystarczy gospodyniom do awansu ale Baskijki nie zamierzały się cofnąć a wręcz przeciwnie zmusiły swoje rywalki do najwyższego wysiłku. 1-0 promowało ekipę z Hjorring, która na chwilę odpuściła, co wykorzystała Erika Vazquez, która rozpoczęła niesamowity rajd z własnej połowy, minęła bodajże 3 rywalki, podciągnęła pod pole karne gdzie zagrała do Yulemy Corres. Napastniczka niemal natychmiast podała lobem za plecy stoperek gdzie błyskawicznie znalazła się Erika i również lobem pokonała bramkarkę. 1-1 i teraz Athletic był w kolejnej rundzie Ligi Mistrzów. Niestety w końcówce meczu rywalki strzeliły bramkę na 1-2. Po rzucie rożnym jedna Bruun uderzyła głową na bramkę. Ainhoa wyprężyła się jak struna i zdołała wybronić ale wobec ponowienia akcji i strzału Larsen była już bezradna. Taki wynik utrzymał się do końca meczu a to oznaczało dogrywkę. W niej mimo potwornego zmęczenia lepiej prezentowały się Baskijki, które mogły pokusić się o bramki ale świetnie dysponowana był Christensen, która powstrzymała Erikę Vazquez oraz Yulemę Corres fantastycznie bronią ich uderzenia z dystansu. Gdy już wszyscy przygotowywali się na rzuty karne Dunki zdecydowały się a jeszcze jeden atak, jak się okazało udany. W polu karnym doszła centra z prawej flanki do Tamaris, ta zwiodła Maite Oroz i uderzyła w długi róg bramki poza zasięgiem rąk Ainhoi. Bramka na 1-3 oznaczała że do dalszych gier awansował zespół Fortuny.

Trener Joseba Agirre nie ukrywał dumy z gry swoich podopiecznych i trudno mu się dziwić. Mistrzynie Danii, zespół o wiele bardziej doświadczony, nr 5 w rankingu UEFA wśród drużyn kobiecych (nigdy nie był niżej niż 5 miejsce), etatowy reprezentant w europejskich pucharach, bazujący na wielu świetnych piłkarkach krajowych i zagranicznych miał olbrzymie kłopoty by wyeliminować zdziesiątkowaną kontuzjami ekipę z Bilbao, bazującą tylko na zawodniczkach z tego regionu. Baskijki zostawiły na murawie cale serce i olbrzymie ilości sił i zdrowia. Dotrzymywały kroku faworyzowanym rywalkom a nawet można powiedzieć że miały więcej szans na zdobycie bramek i mogły rozstrzygnąć mecz na swoją korzyść. Kto wie jakby dalej potoczył się ten mecz gdyby Nekane zamiast w słupek to trafiła do siatki. Nie mówiąc już o pechu jakim jest olbrzymia ilość kontuzji w zespole i właściwie zdekompletowanie defensywy zespołu na której środku grają zawodniczki, które na co dzień występują na innych pozycjach. To też pokazuje jak wiele kosztował piłkarki Athletic poprzedni, mistrzowski sezon. Teraz najważniejsza jest liga i jak powiedziała po meczu Erika Vazquez, trzeba zrobić wszystko by w następnym sezonie ponownie zagrać w europejskich pucharach wykorzystując zdobyte teraz doświadczenie.

Składy:

Fortuna: Christensen – Hyyrynen (81' Bruun), Gewirtz, Damjanovic, Olar – Thogersen, Cordia, Heroum, Tamires – Larsen (105' Hansen), Smidt (81' Ringsing)
Trener: Brian Sorensen

Athletic: Ainhoa – Iraia, Vanesa Gimbert (59; Murua), Moraza, Eunate – Maite, Lizaso – Lucia Garcia (117' Ibarra), Vazquez, Nekane (46' Alazne) – Corres.

Latest Message: 3 years, 7 months ago
  • Joxer : link do sparingu z Logrones: «link»
  • Joxer : Link do sparingu z Paderborn: «link»
  • Joxer : Dzisiaj mecz rezerw o 16.00. Transmisja pod tym linkiem: «link»
  • Joxer : Kto ma ochotę i czas to dzisiaj o 16.00 derby rezerw z Sociedad - link do transmisji: «link»
  • Joxer : Witamy :)
  • Sylas : Witam
  • Leones2 : Transmisja dzisiejszego meczu na Tvp Sport :)
  • Leones2 : A co odnośnie Kepy. Skoro nie pasują mu takie zarobki, chce być gwiazdą światowego formatu, jak to napisał Aitor zagrał w 34 spotkaniach, to ja bym go posadził na ławę(albo i tak zrobiłby to Real Madryt) i może się stać jak z Llorente, też mu coś nie pasowało, ( odszedł chyba za darmo), myślał że się bardziej rozwinię, ale się pomylił , i wędrował z klubu do klubu :D Jak Kepa odejdzie z Athletic, tylko dla kasy,to życzę mu z całego serca żeby było jak z Llorente.
  • Joxer : A co do Ganei to nie jest baskiem ale jest wychowankiem klubu z Kraju Basków i o ile mi wiadomo między 9 a 18 rokiem wychowywał się i trenował w Kraju Basków. Dzisiaj albo jutro jeszcze napiszę coś właśnie o Ganei bo Athletic bardzo się nim interesuje oraz o planowanych przedłużeniach kontraktów. No i jeszcze napiszę dość ciekawy moim zdaniem artykuł o dość niepokojącej decyzji jaką podjął Urrutia ocierającej się o sabotaż klubu.
  • Joxer : Nie no spoko :) Chciałbym częściej coś wrzucać ale zwykle jest tak że muszę z kilku artykułów robić jeden bo newsów o Athletic jest mało gdyż jest to bardzo hermetyczny klub i mało co się wydostaje na zewnątrz ;)