^Powrót na górę!

Zaloguj Zarejestruj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha
Dzisiaj jest |

Odwiedza nas 24 gości oraz 0 użytkowników.

Przerwa na mecze reprezentacji w klubie będzie okresem bardzo intensywnego wysiłku. O ile piłkarze tradycyjnie dostaną kilka dni wolnego na załatwienie własnych spraw oraz podładowanie akumulatorów a treningi w pierwszym tygodniu, gdzie zapewne spora grupa rozjedzie się na zgrupowania kadry będą raczej lżejsze. W przeciwieństwie do nich na jakąkolwiek taryfę ulgową nie będą mogli liczyć pracownicy Pałacu Ibaigane gdzie mieści się główna siedziba administracji klubowej. Wszystko przez zbliżające się Walne Zgromadzenie Socios klubu z San Mames zaplanowane na 20 października i coroczne sprawozdanie z działalności klubu z głównym naciskiem oczywiście na sprawy finansowe. Będzie to też pierwsze takie wydarzenie dla obecnego zarządu i Prezydenta Aitora Elizegi, który raczej stroni od tłumów a tam będzie musiał wystąpić przed sporym audytorium. Będzie to też pierwsza ocena działalności nowych władz. Zgromadzenie odbędzie się w Pałacu Euskalduna w sali wystawowej nr 2 a głosowania zaplanowano na godzinę 9.45 i 10 rano. O godzinie 18.30 odbędzie się pojedynek na San Mames w którym Los Leones zmierzą się z Realem Valladolid.

Tradycyjnie jednym z tematów zgromadzenia ma być kolejna już próba reformy klubowego statutu, który niezmieniany od lat nie tylko prawnie niezbyt pasuje do obecnych czasów ale i ogranicza trochę możliwości działania zarządu klubu. Niestety poprzednie zgromadzenie mimo usilnych prób Josu Urrutii oraz jeszcze wcześniej Fernando Garcii Macui niestety ale nie doszły do skutku. Najbliżej reformy był wspomniany już Macua, który jako prawnik wraz ze sztabem ludzi opracował projekt w swojej kancelarii ale socios odrzucili całość wskazując zapisy, które nie miały być zmienione. Macua nie zdążył już wprowadzić poprawek i pałeczkę przejął Urrutia, który miał swoją wizję ale ta nie pokrywała się z wizją fanów i sprawa upadła. Wątpliwe jest jednak że i tym razem cokolwiek ruszy w tej sprawie, choć władze klubu liczą że przynajmniej uda się powołać

Najważniejsze kwestie to te ekonomiczne i dotyczące rozwoju klubu. Jeśli chodzi o kwestie finansowe to można powiedzieć, że w klubie jest dużo lepiej niż dobrze. Poprzedni zarząd z oszczędności stworzył specjalny fundusz na pokrycie ewentualnych strat w przyszłości, w tym w sytuacji jeśli zespołowi przydarzyłby się spadek do niższej ligi. Josu Urrutia na ten cel przygotował 76 mln euro. Obecny prezydent Aitor Elizegi dołożył kolejne 40 mln euro i na dzień dzisiejszy ta specjalna „poduszka" finansowa wynosi dokładnie 116,033 mln euro. Wspomniane 40 mln eur wzięło się z transferu Kepy do Chelsea, które zostało wpłacone na specjalny rachunek, 20 mln euro poszło na sfinansowanie deficytu w wydatkach bieżących z poprzedniego sezonu a kolejne 20 na zabezpieczenie zobowiązań podatkowych z tytułu przychodów, które zostały rozłożone na kolejne 5 lat do 2024 roku.

Niemal 20 milionowa strata z działalności bieżącej jaka miała miejsce w ostatnim roku spowodowana jest głównie absencją w europejskich pucharach oraz sporymi wydatkami na płace, których wysokość wynosi ok. 84 mln euro. Odejście Iturraspe oraz Susaety zmniejszyło wydatki z tego tytułu zaledwie o 600 tys. euro. Tyle że oszczędności tutaj byłyby zapewne o wiele większe gdyby nie nowa umowa Williamsa plus parę innych kontraktów zwiększających klauzule odstępnego. Łącznie wydatki na płace wynoszą około 60% rocznego budżetu. W sezonie 2019/2020 Athletic planuje niewielki zysk wynoszący zaledwie 125814,98 euro przy dochodach planowanych w kwocie 132872368 euro.. Nie należy zapominać o corocznych wielomilionowych nakładach na ośrodek w Lezamie, który jest sukcesywnie rozbudowywany i tylko w tym roku trwają prace nad nowym pawilonem dla pierwszej drużyny wraz z pełnym zapleczem technicznym, w przyszłym roku ma ruszyć budowa kolejnego boiska na zakupionych w minionym sezonie gruntach a w kolejnych latach również budowa pawilonu/internatu dla zawodników spoza Bizkai, którzy trenują w szkółce Athletic. Inwestycje, które zostały zapoczątkowane za prezydentury Josu Urrutii już pochłonęły kilkanaście milionów euro a łącznie mają się zamknąć kwota około 20 mln.

W kwestii dochodów największą pozycją są przychody z tytułu praw telewizyjnych. W minionym sezonie wynosiły 69,3 mln euro, 5 mln więcej niż się spodziewano. W obecnych rozgrywkach zaplanowano niższe wpływy z tego tytułu wynoszące około 66,6 mln euro. Z tytułu transferów wydatki są stosunkowo niewielkie bo za Kodro zapłacono 1 mln euro z czego 616 tys. w dwóch ratach oraz 3 miliony za sprowadzenie Ibaia Gomeza. Ciekawą pozycją są wpływy z opłat za wstęp do klubowego muzeum oraz związane z tym działalność, która w minionych rozgrywkach zamknęła się kwotą 5,1 mln euro a w obecnym sezonie ma się zamknąć kwotą 6,2 mln euro. Z ciekawszych wydatków można również wspomnieć o wzroście kosztów utrzymanie personelu poza sportowego o niemal 600 tys. euro z 4452677 do 5035957 euro. Spory wzrost zanotowano również jeśli chodzi o wzrost funduszów własnych klubu, które zwiększyły się o 24099744 euro do kwoty 157902967,60 euro.

Ze spraw poza finansowych jednym z głównych projektów obecnego prezydenta klubu ma być większa transparentność działalności i wydatków. Na zgromadzeniu ma być dyskutowana idea powstania Komisji ds. Kontroli Ekonomicznej w której miałoby wejść trzech przedstawicieli spoza zarządu, najprawdopodobniej wybranych spośród socios klubu. Komisja miałaby tworzyć raporty rokrocznie przedstawiane na Walnym Zgromadzeniu Socios a jej kadencja miałaby trwać 4 lata a więc tyle ile trwa kadencja prezydenta i zarządu klubu.

Być może w trakcie Walne Zgromadzenia odbędzie się dyskusja na temat Fundacji Athletic i sprawozdanie z jej działalności. Prezydent Elizegi chce zwiększyć jej rolę w projekcie Athletic i spowodować, że stanie się ona jeszcze ważniejsza w działalności klubu. Wprowadzenie jej działalności na sesji Zgromadzenie może wzmocnić jej pozycję. A jest się czym chwalić bo Fundacja stale rośnie i rozwija swoją działalność. Ta organizacja non-profit założona przez klub prowadzi obecnie 35 projektów, które bezpośrednio wspierają 5807 beneficjentów a pośrednio aż 74543. Poza tym współpracuje z nimi 351 organizacji i ma aż 147 sponsorów instytucjonalnych (głównie przedsiębiorstwa oraz niewielka liczba instytucji), 3979 sponsorów indywidualnych. Fundacja organizuje przeszło 176 wydarzeń kulturalnych w całej Bizkai. Firm sponsorujących stale przybywa i już wkrótce ich liczba może osiągnąć liczbę 200 podmiotów. Fundacja bierze udział również w projektach międzynarodowych i jej działalność widać w takich krajach jak Honduras, Peru, Uganda czy też na Bałkanach.

 

fot. strona oficjalna www.athletic-club.eus

You have no rights to post comments

Ostatni/poprzedni mecz

Rozgrywki zawieszone

Athletic   - Athletic

-:-

 Data:

Stadion:

Sędzia:

Poprzedni mecz

Valladolid - Athletic

1:4

 Data: 08.03.2020 godz. 14:00

Stadion: Jose Zorilla

Sędzia: Munuera Montero

Tabela ligowa

Nr. Drużyna Bramki Pkt
1. Barcelona 63 - 37 58
2. R. Madryt 49 - 19 56
3. Sevilla 39 - 29 47
4. Sociedad 45 - 33 46
5. Getafe 37 - 25 46
6. Atletico 31 - 21 45
10. Athletic 29 - 23 37
18. Mallorca 28 - 44 25
19. Leganes 21 - 39 23
20. Espanyol 23 - 46 20

Pełna tabela [click]

Shoutbox

Latest Message: 10 months ago
  • Joxer : Link do sparingu z Paderborn: «link»
  • Joxer : Dzisiaj mecz rezerw o 16.00. Transmisja pod tym linkiem: «link»
  • Joxer : Kto ma ochotę i czas to dzisiaj o 16.00 derby rezerw z Sociedad - link do transmisji: «link»
  • Joxer : Witamy :)
  • Sylas : Witam
  • Leones2 : Transmisja dzisiejszego meczu na Tvp Sport :)
  • Leones2 : A co odnośnie Kepy. Skoro nie pasują mu takie zarobki, chce być gwiazdą światowego formatu, jak to napisał Aitor zagrał w 34 spotkaniach, to ja bym go posadził na ławę(albo i tak zrobiłby to Real Madryt) i może się stać jak z Llorente, też mu coś nie pasowało, ( odszedł chyba za darmo), myślał że się bardziej rozwinię, ale się pomylił , i wędrował z klubu do klubu :D Jak Kepa odejdzie z Athletic, tylko dla kasy,to życzę mu z całego serca żeby było jak z Llorente.
  • Joxer : A co do Ganei to nie jest baskiem ale jest wychowankiem klubu z Kraju Basków i o ile mi wiadomo między 9 a 18 rokiem wychowywał się i trenował w Kraju Basków. Dzisiaj albo jutro jeszcze napiszę coś właśnie o Ganei bo Athletic bardzo się nim interesuje oraz o planowanych przedłużeniach kontraktów. No i jeszcze napiszę dość ciekawy moim zdaniem artykuł o dość niepokojącej decyzji jaką podjął Urrutia ocierającej się o sabotaż klubu.
  • Joxer : Nie no spoko :) Chciałbym częściej coś wrzucać ale zwykle jest tak że muszę z kilku artykułów robić jeden bo newsów o Athletic jest mało gdyż jest to bardzo hermetyczny klub i mało co się wydostaje na zewnątrz ;)
  • Leones2 : A tak chciałbym się Ciebie Joxer czegoś jeszcze zapytać? Czy Cristian Ganea jest w jakimś stopniu baskiem?

Guests are shown between [].

Only registered users are allowed to post

Reklama

 Jedyny polski serwis Los Leones

Benfica LizbonaLeedsUtd.pl - Strona o Leeds United

Newcastle United