^Powrót na górę!

Zaloguj Zarejestruj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha
Dzisiaj jest |

Odwiedza nas 24 gości oraz 0 użytkowników.

Trzy miesiące przed upływem kadencji obecnych władz odbędą się nowe wybory na prezydenta klubu Athletic. W środę 7 listopada, na specjalnie w tym celu zwołanej konferencji prasowej Josu Urrutia podał dokładną datę wyborów. Odbędą się one 27 grudnia 2018 roku a więc tuż po świętach. Tego dnia JosUrrutia zadeklarował również że nie będzie się ubiegał o reelekcję a więc po tym terminie możemy się spodziewać zupełnie nowych władz aczkolwiek nie do końca. Dziennikarze od kilku miesięcy przewidywali taką sytuację a upewniło ich w tym ostatnie walne zgromadzenie akcjonariuszy klubu, które odbyło się w październiku. Przemówienie Urrutii, który składał sprawozdanie z działalności klubu w opinii wielu zgromadzonych delegatów brzmiało jakby było pożegnaniem ze wszystkimi. Jak widać nie mylili się. Tak więc po ośmiu latach czeka nas być może zupełnie nowy rozdział w klubie.

Na konferencji prasowej Josu Urrutia na pytanie dziennikarzy o kogoś z jego zarządu, kto by chciał być prezydentem i kontynuować obecną politykę władz stwierdził że nic mu nie wiadomo na ten temat. Prezydent podziękował za 8 lat wspólnej pracy na rzecz klubu uznając że jest to idealny okres na sprawowanie władzy, nie za krótki i nie za długi i wyjaśnił przyczyny tak wczesnego rozpisania nowych wyborów, które powinny odbyć się na wiosnę. Powód jest prozaiczny a mianowicie słaba gra zespołu oraz danie nowym władzom czasu na ewentualne zmiany kadrowe w zespole zarówno jeśli chodzi o szkoleniowca jak i wzmocnienia przed runda rewanżową. Dłuższa przerwa w rozgrywkach oraz okienko transferowe idealnie do tego pasuje. Były już prezydent klubu stwierdził że zdaje sobie sprawę z tego że zapewne popełniono trochę błędów w trakcie jego kadencji ale wszystko co było robione robił dla dobra klubu i tym zawsze się kierował a ogólny kierunek w jakim zmierzał był obrany prawidłowo. Urrutia wyraził również pełne poparcie dla trenera Eduardo Berizzo i jego pracy w zespole. Prezydent zwrócił uwagę że owszem wyniki nie są zbyt dobre i pozycja w tabeli jest słaba ale wierzy że zespół jest w stanie to zmienić. Jak wiemy zaufanie już się wyczerpało i po meczu z Levante Argentyńczyk pożegnał się z zespołem.

Wymagania wobec kandydatów są dość spore bo osoba, która będzie chciała startować do wyborów musi zdobyć podpisy poparcia pod swoją kandydaturą od minimum 2 tys. socios. Dodatkowo osoba taka musi wpłacić na konto klubu około 20 mln euro kaucji a więc 5% procent rocznego budżetu klubu.

Zgodnie z art. 73 statutu następnym etapem wyborów prezydenckich jest podanie się do dymisji zarządu klubu z San Mames, co nastąpiło w czwartek 15 listopada. Zastąpił go Komitet Zarządzający złożony z 8 osób z byłego już Zarządu klubu pod wodzą Josu Urrutii, który będzie sprawował władze do momentu wyboru nowych władz (Josu Urrutia, Javier Aldazabal, Jon Munoz, Jokin Garatea, Ignacio Palacios-Huerta, Laura Martinez, Elaia Gangoiti, Gennar Andrinua). Część musiała już zrezygnować z funkcji ze względu na poparcie w wyborach i wejście w skład potencjalnego zarządu jednego z kandydatów na prezydenta. W piątek 16 listopada została ogłoszona oficjalna informacja o rozpoczęciu kampanii prezydenckiej czyli zgodnie z przepisami na 40 dni przed przeprowadzeniem głosowania. 28 listopada rozpoczęła się procedura zgłaszania kandydatów, która trwała do 7 grudnia. Oficjalne zaprezentowania kandydatów nastąpiło 12 grudnia. Od tego czasu do momentu głosowania prowadzona będzie kampania wyborcza każdego z nich.

Wiadomo już że walka o najważniejszy stołek w klubie odbędzie się pomiędzy dwoma kandydatami. Rozgrywka odbędzie się pomiędzy znanym z zarządu Josu Urrutii, dotychczasowym skarbnikiem klubu Alberto Uribe Echevarrią a Aitorem Elizegi, restauratorem z Zamudio. W piątek 7 grudnia obaj złożyli w Pałacu Ibaigane stosowne dokumenty w tym listy poparcia socios klubu. W tej rozgrywce niewielką przewagę ma Echevarria, który złożył listy z 4075 podpisami. Elizegi przedstawił listy z 3123 podpisami. Wymagana liczba do zatwierdzenia kandydatury to 2069 podpisów poparcia pod nazwiskiem kandydata. Do środy tymczasowy zarząd weryfikował listy i ostateczna liczba ważnych głosów wynosi póki co 3.972 do 2.942 tak więc obaj wystartują w wyborach.

Kandydatów miało być więcej ale ostatecznie zgłosiło się tylko dwóch. Wśród potencjalnych rywali o stołek prezydenta Athletic wymieniano również Jose Angela Corresa, Prezydenta Baskijskiej Izby Handlowej i byłego wiceprezydenta Los Leones.

Obaj kandydaci przedstawili już swój potencjalny zarząd jaki będzie sprawował władzę w klubie przez następne cztery lata. Obaj zgłosili zgodną z artykułami 73 i 36 statutu Athletic liczbę członków, która wynosi 16 osób. Oto potencjalne składy zarządów, które mogą zasiąść w Pałacu Ibaigane po 27 grudnia:

Prezydent: Alberto Uribe Echevarria
1 wiceprezydent: Javier Aldazabal
2 wiceprzydent: Silvia Muriel
Sekretarz: Mario Fernandez
Wicesekretarz: Jose Ramon Garai
Członek zarządu: Izaskun Larrieta
Skarbnik: Carlos Jose Ortiz
Członkowie: Inaki Ahedo, Ramon Alkorta, Genar Andrinua, Unai Arzubiaga, Elaia Gangoiti, Izaskun Kortajarena, Borja Lopez, Laura Martinez, Javier Olabarri, Ignacio Palacios

Prezydent: Aitor Elizegui:
Wiceprezydent: Jose Miguel Martineza
Sekretarz: Fernando San Jose
Wicesekretarz: Maria Jose Tato
Członek zarządu: Jon Ander De Las Fuentes
Skarbnik: Aitor Bernardo
Członkowie: Oscar Beristain, Maria Begona Castano, Carmen Iciar Villamandos, Joana Martinez, Iker Xabier Goni, Oscar Arce, Gregorio Fermin, Tomas Ondarra, Jose Manuel Mosteiro, Ricardo Hernani, Jorge Gomez.

Jeśli chodzi o poszczególne osoby to o ludziach Aitora Elizegi trudno cokolwiek na razie powiedzieć bo są to osoby bliżej nieznane szerszemu gronu kibiców. No może poza Jone Anderem de las Fuentesem, który piastuje funkcję dyrektora finansowego Euskatel. W przypadku Alberto Uribe-Echevarri zdecydowana większość nazwisk jest znana z poprzedniego zarządu. Nowymi twarzami w tej stawce są właściwie trzy nazwiska. Pierwszy z nim to Mario Fernandez, prawnik, który sam miał zamiar kandydować na prezydenta klubu ale ostatecznie zrezygnował na korzyść Echevarri. Kolejnym jest Inaki Ahedo, inżynier i były zawodnik klubów trzecioligowych z Kraju Basków. Regularnie komentuje wydarzenia sportowe w lokalnym radiu i telewizji. Ostatnim jest Javier Olabarri, który był doradcą finansowym firmy Deloitte a obecnie pracuje w firmie Sidenor w dziale rozwoju.

Jeśli chodzi o program wyborczy to w zasadzie w przypadku Athletic nie ma jak poszaleć z obietnicami z racji specyfiki klubu choć niektórzy zdają się o tym zapominać.

Jako pierwszy do wyborów zarejestrował się Alberto Uribe Echevarria, który pełnił w zarządzie Josu Urrutii stanowisko skarbnika. Jest On 59-letnim byłym dyrektorem w firmie Deloitte. Echevarria chce kontynuować dzieło Josu Urrutii, tyle że akurat nie wiadomo czy to atut czy nie dla kandydata na prezydenta ponieważ były zawodnik Los Leoenes zrobił sobie ostatnio wielu wrogów wśród kibiców. Już zdążył się popisać ciekawymi deklaracjami w który miał stwierdzić że jest w stanie sprowadzić do klubu wielkie pieniądze i ludzie z którymi chce współpracować są w stanie zapewnić klubowi 300 mln większy budżet nić ten jaki może zaproponować Elizegi. Ile w tym prawdy nie wiadomo bo kwota ta urosła do tej wysokości w przeciągu kilku ostatnich dni a wcześniej wynosiła około 200 mln euro. Jest jeszcze kilka dni do wyborów więc może urosnąć jeszcze więcej.

Drugi kandydat Aitor Elizegi nie ma większego doświadczenia w futbolu ale jest wielkim fanem Athletic. Prywatnie, prowadzi restaurację w Zamudio. Elizegi powszechnie lubianym przez środowisko Athletic gdyż co rusz udziela się w wielu przedsięwzięciach kibicowskich. Jego dwójka dzieci gra póki co w kadetach ekipy Zamudio. Prowadzi własny blog o Athletic i jest dyrektorem organizacji Bilbao Dendak, zrzeszającej przedsiębiorców w branży turystycznej z Bilbao i okolic. Elizegi jest na razie powściągliwy jeśli chodzi o jakiekolwiek deklaracje ale z informacji uzyskanych przez dziennikarzy wiadomo, że jest dość sporym konserwatystą i chce powrócić do korzeni Athletic a więc masowego szkolenia zawodników dla pierwszej drużyny. W tym celu ma zostać poszerzona i zmaksymalizowana siatka klubów satelickich, skauting oraz szkolenie w Lezamie tak by objąć tym jak największą grupę zawodników. Ma być też podniesiona jakość szkolenia i w tym celu chce zreorganizować sztab trenerski w szkółce tak by pracowali w niej najlepsi specjaliści.

Na razie obaj kandydaci mocno udzielają się we wszelkich możliwych mediach, oraz odbywają spotkania z fanami próbując zjednać sobie jak najszersze grono kibiców. W nieoficjalnych sondażach przeprowadzanych przez miejscową prasę niewielką przewagę ma Elizegi.

Kandydacie mają już za sobą też pierwsze oskarżenia. Sztab wyborczy Aitora Elizegi oskarżył Josu Urrutię oraz Alberto Uribe-Echevarrię o nieuczciwe prowadzenie kampanii gdyż w trakcie podpisywania umów z Oscarem De Marcosem oraz Mikelem Balenziaga w Pałacu Ibaiagen miał przebywać Javier Aldazabal, jeden z kandydatów do zarządu Echevarri , który był przedstawiany jako jeden a autorów negocjacji z zawodnikami oraz miał robić sobie z nimi zdjęcia do lokalnej prasy. Czy to prawda nie wiadomo, gdyż żadne takie zdjęcia póki co nie ujrzały światła dziennego a z drugiej strony to Aldazabal był jednym z odpowiedzialnych za nowe kontrakty w zarządzie Urrutii więc trudno mu odmówić prawa uczestniczenia w tym wydarzeniu jako głównego autora porozumienia z zawodnikami.

Wiadomo również jakie będą pierwsze zadania postawione przed nowym zarządem. Pierwszym będzie znalezienie nowego trenera lub oficjalne powierzenie sterów pierwszego zespołu Gaizce Garitano a drugim znalezienie nowego dyrektora Lezamy gdyż po zakończeniu sezonu na emeryturę wybiera się Jose Marii Amorrortu.

You have no rights to post comments

Ostatni/poprzedni mecz

Następny mecz

Sevilla   - Athletic

-:-

 Data: 18.05.2019 godz. 16.15

Stadion: Ramon Sanchez Pizjuan

Sędzia: Sanchez Martinez

Poprzedni mecz

Valladolid - Athletic

3:1

 Data: 12.05.2019 godz. 18:30

Stadion: San Mames

Sędzia: Estrada Fernandez

Tabela ligowa

Nr. Drużyna Bramki Pkt
1. Barcelona 74 - 13 75
2. Atletico 49 - 14 64
3. R.Madryt 73 - 33 60
4. Valencia 57 - 31 59
5. Villarreal 40 - 33 47
6. Sevilla 37 - 44 45
13. Athletic 29 - 33 35
18. Las Palmas 21 - 58 21
19. Deportivo 26 - 60 20
20. Malaga 16 - 45 14

Pełna tabela [click]

Shoutbox

Latest Message: 1 year, 4 months ago
  • Joxer : Dzisiaj mecz rezerw o 16.00. Transmisja pod tym linkiem: «link»
  • Joxer : Kto ma ochotę i czas to dzisiaj o 16.00 derby rezerw z Sociedad - link do transmisji: «link»
  • Joxer : Witamy :)
  • Sylas : Witam
  • Leones2 : Transmisja dzisiejszego meczu na Tvp Sport :)
  • Leones2 : A co odnośnie Kepy. Skoro nie pasują mu takie zarobki, chce być gwiazdą światowego formatu, jak to napisał Aitor zagrał w 34 spotkaniach, to ja bym go posadził na ławę(albo i tak zrobiłby to Real Madryt) i może się stać jak z Llorente, też mu coś nie pasowało, ( odszedł chyba za darmo), myślał że się bardziej rozwinię, ale się pomylił , i wędrował z klubu do klubu :D Jak Kepa odejdzie z Athletic, tylko dla kasy,to życzę mu z całego serca żeby było jak z Llorente.
  • Joxer : A co do Ganei to nie jest baskiem ale jest wychowankiem klubu z Kraju Basków i o ile mi wiadomo między 9 a 18 rokiem wychowywał się i trenował w Kraju Basków. Dzisiaj albo jutro jeszcze napiszę coś właśnie o Ganei bo Athletic bardzo się nim interesuje oraz o planowanych przedłużeniach kontraktów. No i jeszcze napiszę dość ciekawy moim zdaniem artykuł o dość niepokojącej decyzji jaką podjął Urrutia ocierającej się o sabotaż klubu.
  • Joxer : Nie no spoko :) Chciałbym częściej coś wrzucać ale zwykle jest tak że muszę z kilku artykułów robić jeden bo newsów o Athletic jest mało gdyż jest to bardzo hermetyczny klub i mało co się wydostaje na zewnątrz ;)
  • Leones2 : A tak chciałbym się Ciebie Joxer czegoś jeszcze zapytać? Czy Cristian Ganea jest w jakimś stopniu baskiem?
  • Leones2 : No spoko. Rozumiem, żeby artykuł był godny tej strony, czysta profesja , trzeba poświęcić czas. Ja się tylko zapytałem tak z ciekawości, bo artykuły były co tydz. i tak się zastanawiałem co się z nimi dzieje :D A tak ogólnie nie mam Tobie za złe że tak długo ich nie było, tylko zuchwała ciekawość :)

Guests are shown between [].

Only registered users are allowed to post

Reklama

 Jedyny polski serwis Los Leones
Sporting Lizbona - pierwszy polski serwis Sporting Clube de Portugal
 Liga Hiszpanska
Villarreal CF - Polski serwis
Malaga CF - MalagaCF.plSportowe wyniki na żywo
Strona o AS Monaco

Manchester United

Benfica LizbonaLeedsUtd.pl - Strona o Leeds United

Newcastle United